A jó saslik titka a füstölt kolbász és a füstölt csemege szalonna….
…ettől lesz a tiéd más, mint a többi!
Hozzávalók
Sasliknyárs – ez kapható minden szuper- és hipermarketben, én a fából készültet javaslom, mert az használat után kidobható, nem kell mosogatni; de sima hurkapálca is jó, amit félbe, háromba törünk, és kihegyezzük a végét.
1-2 kaliforniai paprika – ha lehet egy piros és egy sárga, így dekoratívabb nyársat kapunk, ha marad, díszítésnek használhatjuk vagy a salátába beledobhatjuk.
1 közepes cukkini
2-3 fej vöröshagyma
Füstölt kenyér- vagy csemegeszalonna
1 pár Gyulai kolbász, de igazából bármilyen füstölt, paraszt, lángolt kolbász jó hozzá
50-60 dkg hús – ami lehet: filézett csirkecomb vagy csirkemell, sertés szűzpecsenye, bárány, borjú, de vegyesen, többféle húst is húzhatunk a nyársra.
Étolaj a pácoláshoz és a sütéshez
Fűszerek
A hús fűszerezése és pácolása
A húst előző nap vagy néhány órával sütés előtt 2-3 centis kockákra vágjuk és bepácoljuk.
A fűszerezés kétféleképpen:
Ínyenceknek: A húst enyhén megsózzuk, kevés zöld-, fekete- és rózsaborsot törünk rá, (Kotányinak van ilyen keverékben is), friss vagy szárított kakukkfűvel, rozmaringgal fűszerezzük, és végül kevés piros arannyal és mustárral ízesítjük. Két gerezd fokhagymát fokhagymanyomón áttörünk ezt is húsra tesszük, és pár evőkanál étolajjal össszeforgatjuk, majd minimum néhány órára a hűtőbe tesszük.
Lelkeseknek: Görög és/vagy magyaros fűszerkeverékkel bedörzsöljük a húst, ha úgy érezzük még egy pici sót is tehetünk bele. Kevés olajjal összeforgatjuk és mehet pár órára pácolódni a hűtőbe.
Előkészítés, sütés
Ezután a felkockázott zöldségeket, húst, szalonnát, kolbászt kedvünk szerint váltogatva nyársra húzzuk. Majd bő olajban közepes lángon elkezdjük sütni. Na ekkor jönnek az illatok, amik úgy felhergelik az ízlelőbimbókat, hogy győzzük kivárni, míg asztalhoz ülünk. Érdemes egy jó nagy teflonserpenyőben sütni, mert abba három saslik biztosan belefér. Nem szabad túl gyorsan sütni, és közben néhányszor meg kell forgatni, mivel mindennek jól át kell sülnie. 8-10 perc szerintem szükséges egy sütéshez, a hústól függően.
És persze variálhatunk is, hogy valamelyik hozzávalóból többet szeretnénk vagy kevesebbet stb. Én zöldségnyársat is szoktam készíteni, de azokat mindig csak a végén sütöm meg, amikor már az olaj fűszeressé válik az előzőleg sütött húsos saslikoktól.
Grillen is elkészíthető, ez esetben a szalonnától meg kell válnunk, mert, ahogy csöpög a zsírja a faszénre, folyton lángra kap, ja és ilyenkor grillkolbászt használunk, füstölt helyett.
Tűzhetünk még a nyársra gombát, kígyóuborkát (az is finom ám sülve!), burgonyakockát, dundifejű újhagymát, virslit stb.
Tálalási javaslat:
Görög salátával, friss salátával, tzatzikivel, sült burgonyával tálalhatjuk.