Ejtőzés az illatozó bogrács mellett, finom borok, jófej szomszédok, az augusztusi napfény fáradt próbálkozásai, kell ennél több?
Tegnap elég későn kapcsoltam, hogy augusztus 20-adika van, de amint ez megtörtént, azonnal meg akartam ünnepelni. Ilyenkor mindenki csinál valami jó programot, nehogy már mi ne tegyük. Így hát kitaláltam, hogy főzök valamit bográcsban, viszont untam már a szokásos pörköltet, gulyást és társait, meg amúgy sem volt ilyesmihez itthon semmi. Találtam viszont egy tyúkot és némi tarját a mélyhűtőben, ezt sikerült kihozni belőle.
HOZZÁVALÓK 4 személyre
Egy kicsi, fiatal egész tyúk (kb. 1-1,2 kg-os)
50-60 dkg tarja
Só
Frissen őrölt bors
10 dkg vékony csíkokra vágott füstölt csemege szalonna
3 evőkanál mangalicazsír
500 g közepes méretű elnegyedelt csiperkegomba
4 közepes fej apróra vágott vöröshagyma
5 gerezd zúzott fokhagyma
2 dl fehérbor
2 cl grappa (brandy nem volt itthon)
1 liter marhahúsleves (kockából is lehet)
3 közepes lehéjazott, kimagozott, felkockázott paradicsom
2 zöldpaprika apróra vágva
1 nagy babérlevél
2 borókabogyó
2 szegfűszeg
1 teáskanál kakukkfű
1 kávékanál bors
2 csipet frissen reszelt szerecsendió
1 evőkanál liszt
1 teáskanál dijoni mustár
1 kávéskanál szárított tárkony
Petrezselyem a díszítéshez
ELKÉSZÍTÉS
1. A tyúkot részeire bontjuk, lebőrözzük, a combokat forgónál kettévágjuk, a farhátat kétfelé, a mellet csonttal együtt négyfelé hasítjuk. A tarját egy centi vastag szeletekre vágjuk, zsíros részeit amennyire lehetséges eltávolítjuk. (Ha túl nagyok a szeletek, még egyszer félbevághatjuk.)
2. A húsokat sózzuk, frissen őrölt borssal fűszerezzük, és 1 órára a hűtőbe tesszük.
3. A szalonnát a mangalica zsír kíséretében a bográcsba tesszük, mérsékelt tűzön kisütjük, majd kivesszük a pörcöt, és a visszamaradó zsírban pár perc alatt körkörösen megpirítjuk először a tyúkot, aztán a tarját, majd külön-külön félretesszük őket.
4. Ezután a hagyma, a fokhagyma, és a zöldpaprika kerül a bográcsba, amiket együtt, szintén mérsékelt lángon 10-12 perc alatt megdinsztelünk, sőt, ha le akarna kapni, akkor egy kicsi vizet is öntünk hozzá.
5. Mikor ismét zsírjára pirult, hozzáöntjük a grappát vagy brandyt, majd fél perc múlva a fehérbort és a húsleves felét. Hirtelen felforraljuk, majd beletesszük a tyúkalkatrészeket. Beledobjuk a paradicsomot, a szalonnapörcöt, a fűszereket (babérlevél, borókabogyó, szegfűbors, kakukkfű, szerecsendió, és őrölt bors), és annyit öntünk hozzá a maradék húslevesből, hogy éppen ellepje.
6. Kb. másfél órát pároljuk úgy, hogy mindig rövid lén tartsuk, először a húslevessel (ha még maradt), majd vízzel öntögetjük fel, hogy le ne égjen. Másfél óra után, vagy amikor a hús már félig, de inkább jobban megpuhult (tyúkja válogatja), beletesszük a bogácsba az előpirított tarjaszeleteket, majd 30-40 perc múlva az elnegyedelt gombát is hozzákeverjük.
7. Kb. egy bő fél óra múlva a tyúk is és a tarja is puha lesz, a gomba is átadja az ízét a finom szaftnak. Kóstolgassuk, ha kell, sózzuk.
8. A legvégén összekeverünk egy púpos teáskanál dijoni mustárt, egy kávékanál tárkonnyal, és egy evőkanál liszttel. Hozzáöntünk egy kicsi hideg vizet, hogy krémszerű masszát kapjunk, és a bográcsból is merünk hozzá egy-két evőkanálnyi szaftot. Folyamatos keverés mellett az ételhez öntjük, egy-két perc alatt kiforraljuk, és ha még nem haltak éhen a vendégek, tálaljuk.
TÁLALÁS, KÖRÍTÉS
Főtt burgonyát készíthetünk mellé köretnek, és persze, hogy kovászos uborka, hiszen nyár van. Legalábbis még egy pár hétig.
TIPP
Egy kis tejszínnel elkevert tejföllel tovább gazdagítható. Bár nekünk nem hiányzott.